ВМРО-НП: Сите работи што ги зборуваше Заев согласно со најголем дел од книгите извадени од македонскиот архив се точни

Од:

ВМРО-Народна партија изразува поддршка за како што вели, храброста со која зборуваше Зоран Заев за македонската историја, во интервјуто за бугарската информативна агенција БГНЕС кое воглавно беше пречекано со голем број критики од македонската јавност.

„За жал она што македонската историографија требаше да го отвори во изминатите три децении на демократија дочекавме еден политичар во функција на премиер радикално да ни го соопшти.

Сите работи што ги зборуваше Заев согласно со објективната историја и согласно со најголем дел од книгите извадени од македонскиот архив се точни, а тоа што многу од македонските граѓани се шокирани само зборува колку македонското општество било индоктринирано.

Посебно ме збунува фактот за острите тонови од страна на ВМРО-ДПМНЕ, партија која ја внесе идејата за пријателство со Бугарија и објективизирање на македонската историја во раните 90-ти години и ги направи најголемите чекори за приближување со истата држава“, соопштува ВМРО-Народна партија.

Би можело да ве интересира

Бербок: Договорената промена на Уставот да не се користи во натпреварот за популарност или да добивка на изборите

Македонската телевизија не се емитува во Бугарија, Ковачевски ќе бара одговор од МНР зошто

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски: Законот за здруженија ќе биде проверен од ЕУ во текот на скринингот

Орце Костов

(ВИДЕО) Османи: Ако се тргнат провокациите од Софија, македонските граѓани би почувствувале топлина од Бугарија

Орце Костов

(ВИДЕО) Османи: Ќе предложам до Владата Законот за здруженија да го испрати до Венецијанската комисија

Орце Костов

Засилено полициско присуство во Благоевград, бугарското ВМРО протестира пред клубот „Никола Вапцаров“

Орце Костов