ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Русковска ја затвори истрагата без да побара одговори на клучните прашања?

Од:

„Русковска обвинителството диригирано од аболицираниот Зоран Заев прави театар од случајот Рекет единствено за да ги покрие трагите кои водат до врвот на власта.

Секојдневно на површина излегуваат информации кои потврдуваат дека Русковска наместо да води детална истрага, се што работела било развлекување на случајот.

Уште на почеток на судењето се дозна дека Катица Јанева не земала 50.000 евра како што стои во обвинението, туку 350.000 евра. Русковска не ја интересираше ниту што имало на снимките од домот на обвинетиот Боки 13 кои може да доведат до одговорот каде завршила торбата Луј Витон, полна со евра.

Се дозна и дека владин министер присуствувал на средби помеѓу Боки 13 и жртвата, информација која обвинителството ја криеше од јавноста.

Јавноста треба да знае за што разговарале Венко Филипче, жртвата и Боки 13 во истиот период кога се случувал рекетот“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

„Зошто Русковска ја затвори истрагата без да побара одговори на клучните прашања?

Каде завршила Луј Витон торбата со 1,5 милиони евра, по која патека се движела и кај кои лица завршиле тие пари?

Кои други бизнисмени биле рекетирани од криминално рекетарската банда и колку пари од нив биле изнудени?

Дали со парите од Рекет била финансирана кампањата на Стево Пендаровски и СДСМ за претседателските избори?

Што толку големо поседува жртвата за Зоран Заев што е доволно за го сруши?

Зошто покрај сите индиции и информации , обвинението остана само на Катица Јанева, Боки 13 и Зоран Милески Кичеец?

Целата македонска јавност знае и слушна дека Зоран Заев знае се. Никој не верува дека обвинетите рекетирале без да имаат поддршка од врвот на власта.

Катица, Боки и Милески се само пипците, а на сите им е јасно дека главата на тој октопод се вика Зоран Заев.

Дека цел случај ќе биде фарса се виде уште на самиот почеток кога Русковска им даде доволно време на обвинетите заедно со Заев да ги бришат доказите и да влијаат врз сведоците само за да не се дознае вистината.

Вистината и правдата ќе ги видиме кога оваа криминално рекетарска банда на чело со СДСМ и Зоран Заев ќе замине од власт.

Граѓаните на Република Македонија ќе ја дознаат вистината и ќе ја видат правдата после 12 април кога ќе победи ВМРО-ДПМНЕ и ќе започне обновата на Македонија“, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадолженост, долгот достигна 59,5%

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Илиевска: За само три месеци Владата го зголемила јавниот долг за една милијарда евра

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Серафимовска: Со капацитетот на Владата на СДСМ и ова полугодие од школската година ќе помине неорганизирано и хаотично

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Попова: Шилегов во 2018 година вети дека „Златно славејче“ ќе го слави 50. јубилеј во Универзална, а сега сака да ја руши

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Подобро да падне Заев отколку индустриското производство

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Жугиќ: Шилегов лаже за Универзална!

Ана Ололовска