ВМРО-ДПМНЕ: Заев создаде граѓани од прв и граѓани од втор ред, оние кои се блиски до власта и огромно мнозинство кое не е

Од:

„Зоран Заев и СДСМ ги поделија граѓаните на граѓани од прв и граѓани од втор ред.

Граѓани од втор ред се огромното мнозинство кои не можат да го преживеат месецот, оние над половина милион жители кои живеат со 150 денари дневно. Граѓаните од прв ред се власта и лицата блиски до власта, кои јадат со златни лажици, чии деца се луксузираат низ светот, кои возат скапи коли и мотори“, велат ВМРО-ДПМНЕ.

„Граѓани од втор ред се сите оние категории на граѓани кои се уште чекаат вакцини или се принудени да се вакцинираат во странство, затоа што власта ги остави без вакцини. Граѓани од прв ред се тие кои поради блискоста со власта успеаа да се вакцинираат пред хронично болните, трудниците, возрасните и сите други загрозени категории.

Граѓани од втор ред се оние неправедно се осудени по затворите, а од друга страна лицата како Ден Дончев, Боро Марлборо, Катица Јанева , Рашковски и слични кои се фатени во тешки скандали или се на слобода или се во своите домови.

Граѓани од втор ред се сите граѓани кои не можат да извадат пасош, регистрација или документ, додека белосветски мафијаши добиваат македонски документи со украден идентитет.

Граѓани од втор ред се сите оние кои беа оставени без можност да се лекуваат во јавното здраветво поради неспособноста на власта, иако плаѓале цел живот здравствено осигурување, па на сета мака морале да се лекуваат приватни, да земаат кредити или да продаваат имот.

Граѓани од втор ред се сите оние кои се чувствуваат онеправдани, оставени на цедило од власта, додека гледаат како пред нивните очи некои енормно се богатат, користат бенефиции или имаат предност поради тоа што се блиски до Заев и СДСМ.

Заев е тој која ја подели Македонија и додека тој е власт до тогаш јазот се повеќе ќе расте.

Затоа нудиме стратегија Македонија за сите луѓе која ќе стави крај на поделбите на СДСМ и Заев, на граѓани од прв и граѓани од втор ред“, соопштува ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Платите растат единствено во главата на Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Институциите ќе ги преместиме на оние места низ државата каде ќе има најголема потреба и тежина, ќе ја развиваме цела Македонија

Ана Ололовска

Пецаков: Охрид ќе биде светска туристичка дестинација, ќе се бориме против дивоградбите и ќе се грижиме за статусот во УНЕСКО

Ана Ололовска

Мицкоски: Ќе им овозможиме на граѓаните сами да одлучат за каков проект да се потроши нивниот данок и ќе направиме децентрализација на институциите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Стејт Департментот на САД нотира корупција и криминал на високи владини функционери

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: Шилегов со лажни и популистички ветувања во предизборието не ја врати Треска на скопјани, ја претвори во елитна населба

Ана Ололовска