ВМРО-ДПМНЕ: Заев мора да го исполни тоа што го ветуваше

Од:

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на изјавата на премиерот Заев во Штип.

„Зоран Заев мора да го исполни тоа што го ветуваше.

Граѓаните не очекуваат 12 000 денари минимална плата туку 16 000 како што ветуваше пред изборите. Граѓаните очекуваат 30 000 денари просечна плата како што ветуваше за време на предизборната кампања.

Антиреформската влада на СДС ветува дека ќе дава помош за компаниите за да се зголемат платите, но не објасни дека истите тие пари ќе дојдат од даноците кои ги плаќаат сите граѓани на Република Македонија. На тој начин парите собрани од сите граѓани ќе одат како помош за сопствениците на неколку компании. Така владата на СДС ќе ги помогне и збогати бизнисмените блиски до нив, а не работниците во текстилната индустрија.

ВМРО-ДПМНЕ кога ја предводеше владата покажа како одговорна Влада треба да се грижи за работничките права. Во тој период се донесе закон за минимална плата која се покачуваше неколку пати, како и низа закони кои значително го подобрија стандардот и животот на работниците.

Го повикуваме СДС наместо со гол популизам и партиски вработувања да се зафати со решавање на реалните проблеми на граѓаните на Република Македонија“

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: На ДУИ и Талат Џафери помил им е Венко Филипче, отколку животите на граѓаните на Тетово

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Оставката на Венко Филипче не е доволна, потребна е оставка од Заев

А1он

Мизрахи: Кредибилна, непристрасна истрага и одговорност мора да има

А1он

Мицкоски во Битола, Села не ја славеше независноста-бирале кандидати за градоначалници

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Свето Пивара стои зад зградите кај Борис Трајковски и како се поврзани Шилегов и Богоев?

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Филипче со кампањата за вакцинација доцнат повеќе од девет месеци

А1он