ВМРО-ДПМНЕ: Заев бесрамно лажел за смртта на Никола Младенов

Од:

Никола Младенов не бил убиен. Тогашните органи на истрагата не прикривале никого. Напротив, професионално ја завршиле работата и ја утврдиле фактичката состојба.

Ова на денешната прес-конференција пред седиштето на СДСМ го изјави Маја Славева од ВМРО-ДПМНЕ.

„Зоран Заев е ликот кој бесрамно лажел и се обидел политички да профитира од трагичната несреќа. Нечовечно и некрофилски ги манипулираше семејството, пријателите и јавноста изјавувајќи дека станува збор за убиство и ветуваше дека тој ќе ја откриел вистината. Три години подоцна вистината ја откри сопругата на Младенов. Таа потврди дека Зоран Заев е човек без образ кој лаже и се обидува да профитира од туѓи трагедии. Сопругата на Младенов откри дека се работи за сообраќајна незгода предизвикана од неприлагодена брзина“.

Таа вели дека и три дена по обелоденувањето на информацијата Заев молчи и се крие. 

„Молкот од страна на колегите на Младенов и новинарските здруженија, јасно покажува дека веќе никој не му верува на Заев и не очекува ништо од таков карактер. Неговата манипулација со несреќата на Младенов јасно говори колку бескрупулозно си поигруваше и со судбините на роднините на убиените кај Смилковското езеро, и со случајот на Мартин Нешковски, и со Диво Насеље“, рече таа.

Би можело да ве интересира

МИМ ќе ја додели наградата „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија

Ана Ололовска

МИМ ќе ја додели наградата „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија

Ана Ололовска

Доделена наградата „Никола Младенов“ за 2016 година

Ана Ололовска

МИМ ќе ја додели наградата „Никола Младенов“

Ана Ололовска

Доделена новинарската награда „Никола Младенов“

Ана Ололовска