ВМРО-ДПМНЕ: Секој што сторил криминал, треба да одговара

Од:

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение истакна дека стои зад измените во Законот за помилување со кои не се дозволува помилување за одредени категории осуденици како што се оние поврзани со избори, педофилија и слично.

– ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека секој што сторил каков било криминал, треба да одговара. Таков беше ставот и кога обвинетиот криминалец Зоран Заев беше аболициран од страна на Бранко Црвенковски, се вели во соопштението.

Партијата нагласува дека СДСМ уште во 2009 година кога се гласале измените на Законот за помилување, биле против и оти ја напуштиле седницата.

Според ВМРО-ДПМНЕ, опозицијата ја манипулира јавноста и лаже дека ВМРО-ДПМНЕ стои зад одлуките на Уставниот суд.

– Јавноста неодамна преку медиумите дозна дека СЈО без основа го побарало и предметот за педофилија кој се води против членови на семејството на Зоран Верушевски, осомничен во предметот „Пуч“ и близок соработник на Зоран Заев. Затоа, ВМРО ДПМНЕ отворено се сомнева дека токму СДСМ има најголем интерес за една ваква одлука, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: ИКТ индустријата со импозантни резултати, Мицкоски смета дека е недоволна владината поддршка

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Снемува вакцини, а најавените од Филипче и Заев никако да стигнат

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го штитеше Мијалков додека му беше потребен

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костовски: Заев за една година исплатил 350 илјади евра за хонорарци, а можел да купи 7 болнички возила

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Рашковски како и Ден Дончев и Лидија Димова поднесоа оставка, ама потребна е одговорност и судска разврска

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Угостителите остануваат без работа, фирми тонат, а Шилегов на градски товар става 175 лица преку ЈСП

Ана Ололовска

Leave a Comment

4 × five =