ВМРО-ДПМНЕ: Се моли Димитар Ковачевски да се врати во Македонија за да не ја брука државата на отворена сцена

Од:

Се моли Димитар Ковачевски да се врати во Македонија за да не ја брука државата на отворена сцена. Едно со своите испади на винскиот саем во Србија, второ со своите изјави и постапки. Ковачевски потпишува меморандуми за брза пруга, а дома нема еден функционален воз кој му се сообраќа во Македонија, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

– Не може Ковачевски да зборува за непринципиелности од страна на Бугарија, бидејќи кога сите тоа му го говорат во Македонија тој ги обвинува за антиевропско однесување. Ковачевски помалку да патува со цели свити и да арчи народни пари за да учествува на вински саеми, повеќе да се концентрира на работите во Македонија. Му преостануваат уште неколку месеци на власт, па редно е да реши барем еден од проблемите кои тој и неговата влада им ги донесоа на граѓаните – тврдат од партијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) СДСМ: ДПМНЕ бега од седница на Анкетната комисија за Онкологија

ВМРО-ДПМНЕ: Како идна влада ќе работиме минимум 50 отсто од струјата да доаѓа од базни центри на енергија

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе се откажеме веднаш од техничка влада, доколку криминалната партија ДУИ нема технички премиер

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Русковска која беше инструмент на власта во прогонот на неистомислениците и патриотите, сега има можност да ги признае сите злодела

(ВИДЕО) Димовски: Македонија е на дното на странски директни инвестиции во однос со земјите од регионот

(ВИДЕО) Коруноски: Владата на СДС во последните седум години системски го уништува железничкиот сообраќај