ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ, Заев и Филипче работат на штета на здравјето на граѓаните

Од:

„Здравствените експерти предвидуваат дека пандемијата предизвикана од корона вирусот нема да се подобри во брзо време, а Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори за да го намалат изборниот пораз.

На криминалната власт и неспособниот Заев не им е грижа за здравјето на граѓаните. Единствено за што водат грижа се сопствениот интерес и личното богатење“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Само вчера беа детектирани 22 новозаболени, а еден наш сограѓанин почина заради корона вирусот.

Бројките покажуваат дека Филипче по диктат од неговиот шеф Заев не прави доволно тестирања само за да не ја прикаже вистинската слика во Република Македонија.

Но, факт е дека бројот на инфицирани лица од корона вирусот во државата и понатаму расте.

Само за споредба Република Македонија на 2 милиони граѓани има тестирано 9034 граѓани, додека пак Словенија на 1 милион жители има тестирано 30221 граѓани.

Исто така Република Македонија е на рекордно место по смртни случаи од Ковид 19, споредбено со земјите од Албанија, Бугарија и Грција.

За ВМРО-ДПМНЕ недозволиво е граѓаните со изгубени човечки животи да ја плаќаат желбата на Зоран Заев за организирање на брзи избори и ублажување на катастрофалниот изборен пораз кој што ќе им се случи.

Граѓаните ги препознаваат катастрофалните политики на СДСМ, Заев и Филипче“, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: 4 години никнуваат дивоградби во Охрид, Заев со прст не мрдна да ги спречи, луѓе од неговата коалиција дивеат во градот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мисајловски: Извештајот на Стејт Депарментот ги нотира криминогеноста, криминалот и корупцијата на власта предизвикани од Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: Со законот за регулација на криптовалути ќе придонесеме кон граѓаните и кон економијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојаноски: Концептот на ВМРО-ДПМНЕ е плата од 750 евра преку инвестиции во ИТ индустријата, блокчејн технологијата и дигитализација

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: 1,5 милијарда евра ќе не задолжи владата годинава, следната долгот ќе достигне вртоглави 8,5 милијарди евра

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе доставиме закон до Собранието за легализација на трговијата со криптовалути и нивно чување

Ана Ололовска