ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ продолжува со своето насилие во секој сектор на делување, како и со недемократски принципи на владеење

Од:

СДСМ денеска уште еднаш го покажа својот недемократски капацитет и насилието со надгласување како начин на владеење и начин на криење на вистинските состојби во општеството, вели ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

„СДСМ и покрај огромните проблеми во образованието за кои што се говори и во оставката на заменик-министерот Петар Атанасов, нејзините пратеници во собраниската Комисија за образование гласаа против предлогот за надзорна расправа посветена на состојбите во основното средното и во високото образование побарана од ВМРО-ДПМНЕ.

Организирањето на почести надзорни расправи е една од демократските алатки и која произлегува и од процесот Жан Моне, процес кој што токму деновиве продолжува во Собранието под покровителство на Европскиот парламент.

Ова е јасен показател дека СДСМ продолжува со своето насилие во секој сектор на делување, како и со недемократски принципи на владеење. Заменик-министер за образование пооднесува оставка заради немање комуникација со министерот Арбр Адеми и заради лошите реформи во обазованието, а пратениците на СДСМ не дозволуваат за тоа да се дискутира и да се организира надзорна расправа.

Прашањето кое се наметнува е колкава е штетата нанесена во образованието кое што СДСМ се обидува да го затскрие со со бегање од отворена јавна дебата, со бегање од надзорна расправа, но и колкава штета треба да трпи образованието а со тоа и цели генерации граѓани заради политичкиот пазар на Зоран Заев?“, се вели во соопштението на партијата.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Како ќе се наближува денот на изборите, така ВМРО-ДПМНЕ ќе ја зголемуваат продукцијата на лажни вести

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јанушев: Eдинствен виновник за сето што се случува во изминативе три години во Македонија e Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не се против носењето на законот за Јавното обвинителство, но треба да има и другата страна желба за решение

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Антовски: Учениците од сите основни училишта од Аеродром цела недела се без топол оброк

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николовска: Владата на Заев за една година доделиле 31 лиценца за одгледување марихуана

Ана Ололовска

СДСМ: Нова исчадена петарда на режимските портали кои штанцаат фабрикувани случаи на ВМРО-ДПМНЕ, токму Груевски ги украде изборите во 2014

Ана Ололовска