ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Филипче докажаа дека единствено се борат само за лично богатење

Од:

„Откако Филипче стапна на функција министер здравството стагнира.

СДСМ заедно со Филипче, најавуваа спречување на кризите со недостаток на лекови, а граѓаните секојдневно се соочуваат со недостиг на лекови на рецепта после 10-ти во месецот.

СДСМ и министерот, најавуваа укинување на економските директори и управните одбори на здравствените институции, и дека со овие средства ќе биде финансирано покачување на платите на лекарите и на здравствените работници. Денес сме сведоци дека економските директори се сменети само селективно, се назначуваат нови, а хонорарите на членовите на управните одбори се зголемени за повеќе од 30%.

СДСМ и Филипче докажаа дека единствено се борат само за лично богатење и богатење на поединци од СДСМ. Министерот склучува договори во четири очи, работи на тендери и префрлување на парите во приватните болници. Ништо друго и не го интересира.

Граѓаните со својот глас ќе стават крај на црнилата и на деградацијата на здравствениот систем“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на прес конференцијата на Игор Николов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Министерството за здравство информира дека нема заболени граѓани од антракс

Досега вакцинирани 34.214 лица на возраст до 14 години со МРП вакцина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Државата ќе се задолжи со половина милијарда евра за изградба на новиот клинички во Ѓорче Петров

Габриела Димковиќ-Мишевска

Изградбата на новиот Клинички центар треба да почне во текот на зимата

Ана Ололовска

Укинувањето на квотите за лекови стартува во периодот од 1-ви септември до 1-ви октомври

Ана Ололовска

Хепар центар Битола: Да се забрза набавката на лекови за хепатитис Б, во пораст бројот на заболени со хепатитис Ц и со рак на црниот дроб

Ана Ололовска