ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го претворија СЈО во партиска испостава која служи за собирање на рекет за лично богатење

Од:

Се што допре Зоран Заев го претвори во пепел. Неговиот криминоген карактер за три години ја уништи, државата, институциите и сите проекти до кои се докопа заедно со своите крими соработници. Наместо неселективен и ефикасен орган на прогон, СЈО го претворија во партиска испостава која служи за заплашување на противниците на Заев и собирање на рекет за лично богатење, вели ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

„Зоран Заев, главата на политичко-медиумско-судско-криминален октопод нема веќе морално право да говори за закони и да предлага решенија.

Случајот „Рекет“ од ден во ден добива нова криминална димензија, а се погласни се гласините дека во него се вмешани и други високи функционери од власта.

Кики и Фрики од рекетарската приказна објавена во медиумите се уште се на слобода, а Заев ги крие велејќи дека не постоеле.

Никој во Македонија не верува дека ваков криминален октопод може да постои без знаење на Заев. Уште помалку граѓаните веруваат дека човекот кој три пати е амнестиран за криминал, Зоран Заев не е вмешан во оваа рекетарска афера.

Катица Јанева веќе 5ти ден по ред ја нема никаде, а само ден откако се обелодени овој рекетарски политичко-судско-медиумски октопод таа замина на боледување. Никој во Македонија повеќе не и верува на Јанева. Надлежните мора да истражат и да испитаат дали таа го фалсификува и злоупотребува своето боледување. Дали таа зема плата за да седи дома?

Вистината за случајот Рекет мора да се обелодени. Јавноста мора да знае како Катица Јанева е вмешана во овој криминално рекетарски случај.

СДСМ ја погреба правната држава, СЈО, Рускоска обвинителството и Кацарска судството ја урнисаа надежта дека во Република Македонија може да има правда со Заев на власт.

Право и правда мора да има, и ќе има. Судот и обвинителството мора да се ослободат од стегите на власта. Доколку тоа не се случи, правда ќе има кога Зоран Заев ќе си замине, а тогаш ќе одговараат сите оние кои сториле криминал, како и сите оние кои се ставиле во функција на заштита на истиот.“, се наведува во соопштението на партијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Апостолоски: Три години СДСМ и Заев на власт, три години Ѓорче Петров заборавена општина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Во текот на постапката при склучување на договор со „Веридос“ се менуваат членови на комисијата по терк на СДСМ и Спасовски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Продолжува партизацијата на институциите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ѓорчев: Минатата година, 10.000 граѓани се иселиле само во Германија

Габриела Димковиќ-Мишевска

Затуроска: Изјавите на Сугарески се паушални, зошто за законот за дивоградби нема јавна расправа

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Новиот Закон за легализација на бесправно изградените објекти е продолжение на криминалното работење на СДСМ

Ана Ололовска