ВМРО-ДПМНЕ: СДС треба да се загрижени за прикривање докази и несоодветна истрага, негуваа монструм добија Франкенштајн

Од:

Прикривање докази е кривично дело, но и непостапувањето согласно процедурите исто така. И двете нешта треба да ги загрижат СДС. Токму тие се власт и токму нивни кадри ги раководат институциите кои ако не направеа пропусти, ако реагираа на време или ако не го штитеа и охрабруваа Палчо немаше да дојде до оваа трагедија, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

„Впрочем ако пред седум месеци беа санкционирани Палевски и истата негова група за нелегално копање артефакти во Демир Капија и поседување нелегално оружје, немаше да дојде до оваа трагедија со изгубени два невини животи. Но СДС одбра да со неказнивост и сеење на токсична атмосфера да им го чисти патот на радикални медиуми и контроверзни ликови како Палчо да бидат опозиција на опозицијата. Негуваа монструм добија Франкенштајн и тоа ќе им тежи на совест“, велат од партијата.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Победата на ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот против оваа ненародна власт е се поизвесна, во завршна фаза е и програмата која ќе ја трансформира Македонија

(ВИДЕО) Лозановска: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никогаш повеќе да се прави пиар со болни како што е случајот со Леонид

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да мудрува, Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на важноста на пасошите кој е наш предлог

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе спроведемe два проекти, од областа на урбанизмот, каде ќе се исклучи човечкиот фактор и ќе се дигитализира вадењето на градежни дозволи

ВМРО-ДПМНЕ: Етикетирањата и навредите на Ковачевски кон медиумите се закана за слободата на говор и се обид за заплашување на оние кои го критикуваат

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: СДС да го поддржи предлогот законот за продолжување на важноста на пасошите, народот не смее да биде заробен со месеци