ВМРО-ДПМНЕ: СДС е најбугарската партија во Македонија

Од:

СДС е најбугарската партија во Македонија, тие не се оградија од ставот на Заев и коалициониот партнер Георгиевски дека Бугарите биле ослободители. Првин Заев, сега и Георгиевски велат дека Бугарите се ослободители. Ковачевски само ги следи и спроведува нивните политики. Ковачевски е послушник на Заев и Георгиевски, и затоа не смее да ги осуди негаторските изјави на неговите ментори, соопштија од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму апелираат „Ковачевски да се образува историски, да смогне сили и да се одрече од коалицијата со луѓе кои тврдат дека Скопје е ослободено заедно со Бугарите, а во крајна линија што поскоро да распише предвремени парламентарни избори, на кои конечно комунистичката партија СДС ќе замине од политичката сцена во Македонија, а на сцена ќе дојдат политиките на ВМРО-ДПМНЕ кои ќе носат иднина за Македонија“.

„СДС е најбугарската партија, која предводи пробугарска коалиција. Жални и очајни се сите тезите на СДС, тие се партијата чиј претседател Заев кажа дека македонскиот јазик и бугарскиот јазик се ист јазик. Тие се партија која е во коалиција со Љубчо Георгиевски. СДС злоупотребувајќи ја историјата им донесе болна сегашност на македонските граѓани“ велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на одредени медиуми им забрани известување за чествувањето на Гоце Делчев

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски не ги обелоденуваат финансиерите на бугарските клубови, а со тоа директно работат за нив

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов – Сокол и одговорност од Тупанчевски

ВМРО-ДПМНЕ: Полицијата функционира на донации, а власта на СДС во заминување троши над 7 милиони евра

ВМРО-ДПМНЕ: Владата води нула грижа за пациентите со ретки болести, уште не е ни почната постапката за набавка на терапијата

ВМРО-ДПМНЕ: Светска Банка констатира најмал раст на БДП за Македонија во регионот