ВМРО-ДПМНЕ предупредува: Објавувањето на законот во Службен весник е кривично дело за кое се лежи казна затвор

Од:

ВМРО-ДПМНЕ реагира на објавата на претседателот на Собранието, Талат Џафери дека ќе го објави во службен весник Законот за употреба на јазиците

„Го предупредуваме директорот на Службен весник, Мартин Костовски, дека објавувањето на законот за јазици во Службен весник е кривично дело кое не застарува и за кое се лежи казна затвор и ја носи директно директорот на Службен весник, а потоа и сите инволвирани.

Сите инволвирани ќе сносат одговорност за насилното кршење на законите, процедурите и уставноста при носење на истите закони.

СДСМ уште еднаш ја силува демократијата и го руши правниот поредок во Република Македонија.

Веднаш по промената на името, Владата на СДСМ на незаконски и насилен начин ја прави Република Македонија двојазична држава.

Ова е само уште еден груб и провиден обид на Власта на СДСМ преку носење несуштински работи за албанците, да им се додвори на целиот албански електорат во пресрет на Претседателските избори и да ги изманипулира албанските гласови.

Доколку се искрени во намерите, наместо со носење несуштински работи, треба да се потрудат преку економски политики да ги реалзираат ветувањата кои ги дадоа пред изборите за подобар живот и навистина да им го подобрат животот на албанците во Република Македонија преку отворање нови работни места и се она што ветија.

Но, бидејќи ова им е само обид за додворување на албанците пред изборите преку правење на кривично дело, еден ден кога ќе паднат од власта ќе сносат одговорност пред лицето на правдата и ќе се соочат со предвидените казни кои следуваат за ова дело“ реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Жените пратенички на ВМРО-ДПМНЕ не гласаа за законот за прaвична застапеност на листите, ДУИ гласаа против

Габриела Димковиќ-Мишевска

Ќе се укине законот за зелените пазари

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Кавга во Собранието: Зошто седницата доцнела два часа и материјалите до пратениците

Габриела Димковиќ-Мишевска

Законот за одбрана пред пратенциите, неизвесно двотретинското мнозинство

Ана Ололовска

Автентичното толкување за помилувањето на собраниска седница

Ана Ололовска

Пленарната седница за Буџетот на 16 декември, годишното обраќање на Пендаровски на 18-ти

Ана Ололовска