ВМРО-ДПМНЕ: Покачувањето на цената на кесите во време на криза е само уште една нерационална мерка на власта

Од:

Новата мерка, за покачување на цената на кесињата е парцијална и нема да го реши проблемот со загадувањето. Во време на голема инфлација во државата, енергетска криза, наместо мерки за помош кон стопанството и граѓаните, власта носи мерки кои се само нов арач за граѓаните реагираат преку соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

-Оваа мерка нема да го намали загадувањето во државата, бидејќи најголеми загадувачи се индустриските капацитети која не ги почитува законите, а нема ниту надзор од државните институции за нивното работење. Никаде ја нема долго најавуваната гасификација државата и долго најавуваните мерки за намалување на загадувањето и подобрување на животната средина. Проблемот со загадувањето треба да се решава системски. Власта наместо да почне проблемите со загадувањето на животната средина од најголемите загадувачи, тие забранија користење на пластични кеси. ВМРО-ДПМНЕ ја повикува владата повторно да ја разгледа оваа своја одлука и да го слушне гласот на народот и истата да биде повлечена, се вели во соопштението од опозициската партија.

Би можело да ве интересира

Арсовски: Адвокатско друштво на Калеска-Ванчева од СДСМ земало 55.000 евра од државни институции за три и пол години

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Дали во случајот нарко лабораторија во Визбегово е вмешан братот на шефот на кабинет на Ковачевски?

Ана Ололовска

Милошоски: Османи да ги достави македонските одговори на бугарските барања

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Ковачевски не беше во изолација кога се тестирал за Ковид, ќе има ли кривична одговорност за Зечевиќ за ширење на зараза?

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски продолжува со предавничката политика на својот ментор

Ана Ололовска