ВМРО-ДПМНЕ: По два месеци притвор, Боки 13 уште не е повикан на распит

Од:

„Истекуваат два месеци откако Боки 13 е во притвор, а тој се уште не е повикан на распит. Што знае Боки 13, па Русковска и Заев се плашат од тоа!?

Единствено што ЈО прави е развлекување на истрагата за да биде заборавена во јавноста аферата Рекет.

ЈО молчи и за случајот објавен во медиумите, во кој се вели дека високи функционери на УБК со чувствителни материјали рекетирале бизнисмени. Тоа значи директно и на втора институција, после СЈО во незаконски дејствија“, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

„За сето време Катица Јанева продолжува да командува со имституцијата преку која го вршела кривичното дело. Несвојствено е ЈО за осомничен кој извршил такво дело да не побара одалечување од службата.

Русковска молчи и за наредбите на Јанева од притвор, која ѓу командува на нејзиниот шеф Јовески, а се наоѓа зад решетки заради злоупотреба на службена положба и овластување. Апсурд до апсурд.

Ваков правен систем не постои никаде во светот. Ова не е право, туку циркус.

СДСМ не сака право. СДСМ сака криминалците да останат неказнети. СДСМ нема кредибилитет повеќе. СДСМ мора да си замине“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: ТВ соочувања имало и ќе има, извршителот Мицкоски допрва ќе се поти пред камерите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ѓорѓиевски: Денешната фарса на Заев е за спас на милионите на Вице, плантажите со марихуана и криминалните тендери

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Љутков: Со пари на граѓаните СДСМ задоволува политички барања во култура

Ана Ололовска

СДСМ: На ВМРО-ДПМНЕ и извршителот Мицкоски не им пречи уставното име, туку прогресот кон НАТО и ЕУ

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Собранието го заврши мандатот со кршење на Уставот со цел за спас на криминалите на Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Ви ветувам дека по 12 април ќе има одговорност за Законот за ЈО

А1он