ВМРО-ДПМНЕ: Ние сме за градење на добрососедски односи врз база на взаемно почитување

Од:

„СДС и Зоран Заев имаат обврска да ги исполнат ветувањата за транспарентно и инклузивно работење кога станува збор за прашања кои се од најголем национален интерес. Во спротивно граѓаните ќе продолжат да се вознемируваат од срамните, понижувачки и негаторски изјави кои договорот за добрососедство го дефинираат како почеток на претворање на Република Македонија во втора бугарска држава.

dobivaj vesti na viber

Заев треба да им одговори на граѓаните дали е точно дека ќе се менуваат учебниците по историја? Дали ќе стои на ставот Македонија да има своја сопствена историја или ќе оди по стапките на бугарските националисти кои се со ставот дека Македонија и Бугарија имаат 1300 години иста историја.

Заев да им одговори на граѓаните за каков национализам ја обвинува Република Македонија. Зарем Македонија ширела национализам во минатото или на било кој начин ги загрозила своите соседи.

ВМРО-ДПМНЕ го повторува ставот дека е за градење на добрососедски односи, врз база на взаемно почитување и зачувување на достоинството и интегритетот на народот и на Република Македонија“ се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Надлежните 4 дена не можат да утврдат дали има мајмунски сипаници кај лице кое им избега од болница

(ВИДЕО) Петрушевски: Новиот документ од Бугарија со понижувања за Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста очекува оставка на скафандер министерката за култура

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите задолжени за борба со криминалот ги кршат законите

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски го навреди народот, за него да се слушне народот на референдум е одење чекор назад

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски бегајќи од референдум го игнорира народот