ВМРО-ДПМНЕ: Нападот врз екипата на ТВ21 е чин на примитивизам

Од:

„Слободните медиуми се нужност на секое општество. Власта вчера посегна по медиумите и оневозможи телевизиск екипа непречено да си ја врши својата работа. Тоа е преседан и недозволиво. Пендаровски и Заев не смеат да се кријат зад насилниците кои по нивна нарачка шиканираат медиуми.

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува вчерашниот напад на телевизиските екипи на ТВ21 истото е чин на примитивизам и не му доликува на македонското општество. Независното новинарство е придобивка на 21 век и власта не смее да се дрзне истото да го суспендира.

Стево Пендаровски е се по нервозан. На вчерашната дебата и самиот тој призна дека нема трпение, ваквата нервоза кај Пендаровски е поради се послабиот рејтинг и неминовниот изборен пораз.

Соочени со поразот СДСМ тоне уште повеќе, па ангажира партиски членови кои од партиски собири се закануваат дека во ДИК ќе влезат со пиштол, а при тоа никаква реакција од безбедносните служби.

Република Македонија е соочена со политизирани безбедносни служби. Токму затоа е потребно повторно воведување на принципите на правната држава и владеењето на правото.

Гласот за Гордана Сиљановска Давкова е глас за Македонија, за право и правдина!“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Стојановски: Наумовски ја задолжи општината, а нема во план да ја изгради градинката во Волково

(ВИДЕО) Стоилковски: Од што точно се плаши Костадинов кој што често беше фотографиран во друштво на еден од осомничените?

ВМРО-ДПМНЕ: Кај кого сѐ завршувале милионите од рекетот кој Боки 13 и Зоки Кичеец го вршеле?

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да се приведат сите инволвирани, четири месеци се прикриваат трагите

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалите на Заев и СЈО испливуваат на површина