ВМРО-ДПМНЕ: На лагите на Арсовска дека не должи на приватните превозници им дојде крајот

Од:

Данела Арсовска ја замајуваше јавноста и лажеше дека нема долг на ЈСП кон приватните превозници, а потоа откако ја тужеа, долгот се плати и со судска пресуда се констатираше дека има и долг за затезни камати и судски трошоци. Во судската пресуда, се констатира долг на ЈСП од над еден милион евра кон приватните превозници и дека тој долг Данела Арсовска, на рати го исплаќала кон приватниците. Во судскиот документ се пресудува и дополнително исплаќање на затезни камати, казни и судски трошоци, во износ од еден и пол милион денари, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

– После ова, се разобличија сите лажни тврдења на Арсовска, дека не им должи на приватните превозници, по што граѓаните на Град Скопје со месеци беа блокирани, се случуваше хаос во градот, а градскиот превоз тотално крахираше. Данела Арсовска, да не се крие, бидејќи е должна пред скопјани, да се извини и да одговори:
Зошто свесно лажеше за долгот кон приватните превозници? Зошто со своите постапки, директно дозволи да се блокира Скопје со месеци? Зошто го оптовари градскиот буџет, за плус милион и пол денари, кои сега треба да ги платат граѓаните – велат од партијата.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ очекуваат во еден ден да бидат собрани потписите за Силјановска-Давкова

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Гордана Силјановска Давкова ќе биде претседател кој ќе ги промовира македонските национални интереси

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски вели никој не го контролирал, а како “попче“ ги потпиша измените на кривичен, спротивно на интересите на граѓаните

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Дали СДС планира со кадри, како трговецот со дрога Александар Филев, да го носи народот во ЕУ

ВМРО-ДПМНЕ: Ново зголемување на прехранбените производи

Трибина за превенција и сузбивање на меѓуврсничко насилство во организација на ВМРО-ДПМНЕ