ВМРО-ДПМНЕ: На лагите им нема крај, нема вакцини, а Филипче зборува за масовна вакцинација

Од:

Нема вакцини, а Филипче зборува за континуирана, дури и за масовна вакцинација. Филипче покажа дека не може да обезбеди на време вакцини, а не вакцинацијата да биде континуирана, уште помалку масовна – велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Фактот е еден – вакцинацијата во Македонија доцнеше. Додека сите стартуваа со вакцини во декември, Македонија почна да вакцинира со донацијата од Србија во втората половина на февруари. Во меѓувреме, нема ни доволно реагенси, нема ни тестови за корона. За Филипче мерките дале резултатите и тој повторно се враќа на својата омилена, ама сосема погрешна констатација „ситуацијата е под контрола“. Ако беше под контрола во период од јануари до сега немаше да има 1.700 починати“ – се вели во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

16 починати од Ковид-19, регистрирани 150 нови случаи

Жарко Настоски

Унгарија ни донира 6.000 вакцини, Спасовски вели дека се за граничните полицајци

Жарко Настоски

Василевска: Реформите во образованието се домашни и странски нарачки за чистење на националните белези

Маркоска: Антинародното ВМРО-ДПМНЕ е против отпремнини од 20 илјади евра за војниците

17 пациенти примени во Скопје, се затвораат неколку ковид центри

Катерина Павлова-Николовска

Арсовски: СДСМ сака да украде 600 илјади евра преку маркетинг кампања