ВМРО-ДПМНЕ: Монтажни болници нема, бидејќи на Заев и Филипче помили им беа тендерите отколку здравјето на граѓаните

Од:

„Лицемерноста на СДСМ нема крај. Центарот за комуникации на СДСМ во обид да ги заштити Заев и Филипче пишуваат лажни соопштенија,“ велат од ВМРО-ДПМНЕ во соопштение, кое го пренесуваме во целост:

„Филипче сам ветуваше дека до крајот на август ќе има 16 монтажни болници кои ќе помогнат во справување со КОВИД-19. Но на Филипче и Заев помили им беа тендерите отколку заштита на здравјето на граѓаните.

Здравствениот систем поради неспособноста на Заев и Филипче е колабиран. Денес здравствениот систем се соочува со недостиг на заштитна опрема, недостаток на место, имаме исцрпени медицински лица, а граѓани умираат на пат до болница или во ходници.

Се почести се апелите за помош и собирање донации, по социјалните мрежи, за своите најблиски да ги лечат во приватните установи. Граѓани се заглавуваат во кредити, за да најдат лек во приватно здравство.

Филипче, како министер, не решава проблеми затоа што тој е проблемот.
Токму затоа, Филипче веднаш треба да понесе одговорност!
Филипче, оставка веднаш!,“ велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на концепцијата за реформи во основното образованието

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо врз Бугарија, Заев прави притисок врз историската комисија

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Власта непотребно се изживуваше над капачите на Водици во Охрид

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ ќе почне со собирање потписи за поништување ако власта не го повлече законот за попис

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на Законот за попис

Александар Даштевски, предлог на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Државната изборна комисија