ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски го навреди народот, за него да се слушне народот на референдум е одење чекор назад

Од:

Ковачевски го навреди народот, за него да се слушне народот на референдум е одење чекор назад. Ковачевски упорно го вреѓа народот и јавно кажува дека не му значи неговото мислење во однос на преговарачката рамка и дека е спремен истата да ја турка на сила по секоја цена, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Ковачевски не сака референдум, затоа што знае дека народот нема да даде поддршка на преговарачката рамка која тој ја турка, а значи бугаризација и асимилација.

Народот мора да има можност да го каже својот став, не може Ковачевски кој нема никаков мандат од народот да носи одлука да ја бугаризира државата и да ја стави во подредена положба.

Ковачевски ги минира македонските позиции. Со рамката ваква каква што е се дава можност Бугарија да ја блокира Македонија секогаш кога историската комисија нема да се согласи по одредени периоди или личности или становишта. Со тоа Бугарија може да ја блокира Македонија се додека не се прифатат нејзините тези за негација на македонскиот јазик и идентитет. Тоа е бугаризацијата која е затскриена зад протоколот.

Ковачевски знае дека народот ги прочитал неговите намери и затоа бега од референдум, на референдум ќе пропаднат сите негови манипулации и народот ќе ја отфрли бугаризацијата“, стои во партиското соопштение.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Двајца генерални секретари на влада осомничени за криминали до гуша, а премиерите чисти

ВМРО-ДПМНЕ: Продолжува аферата „Броило“ вредна над 26 милиони евра со нови детали, додека народот трпи за леб, Ковачевски екстра профитира

Се судрија директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ: И Господ да ви се јави на сон, ќе дојдете тука да прашате

Кристијан Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Дезертерот Ковачевски кукавички бега од одговори и одговорност

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Стоилковски: Поделени вработувања? Миленици на Антимакедонската СДС во АЕК, на ДУИ во МНР

(ВИДЕО) Стоилковски: Функционерка на СДС ухлебена во АЕК за 55.000 плата