ВМРО-ДПМНЕ и Вреди ги продолжуваат разговорите за нова влада

Од:

Работни групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Вреди денеска ќе ги продолжат разговорите за состав на нова влада. Оттаму ја потврдуваат средбата, но нема официјална информација за што ќе се разговара денеска и каде.

Од ВМРО-ДПМНЕ за МИА посочуваат дека има тековни разговори на ниво на работни групи и оти ќе известат за каков било евентуален договор.

Правата официјална средба помеѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и Вреди се одржа во саботата на 14 мај. Тогаш беше соопштено дека нивната соработка ќе се базира на три постулати – евроинтеграции, забрзан економски развој, борба против криминалот и корупцијата и владеење на правото.

-Заклучено е дека двете страни ќе формираат работни групи, на кое ниво ќе продолжат разговорите до нивно финализирање, соопштија тогаш од ВМРО-ДПМНЕ.

На средбата во саботата присуствуваа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со партиските потпретседатели и лидерите од партиите во Коалицијата „Влен“ – Арбен Таравари, Изет Меџити, Биљал Касами и Африм Гаши.

Од коалицијата „Влен“ по средбата оценија дека преговорите се одвиваат во позитивна и вистинска насока.

Според првичните официјални резултати за парламентарите избори што ги објави ДИК, Коалицијата Твоја Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ освоено најмногу пратенички мандати, 58, по што следуваат Коалицијата Европски фронт предводена од ДУИ со 19 пратенички мандати, Коалицијата за европска иднина предводена од СДСМ, 18, Коалицијата ВЛЕН, 13, а Движење ЗНАМ за наша Македонија и Левица по шест пратенички мандати.

Би можело да ве интересира

Мицевски ги повика турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ

Меџити: „Вреди“ ќе биде новата политичка структура која ќе биде носител на успешна институционална транзиција

Тошковски и Николоски му се заблагодарија на Мицкоски за предлозите да бидат министри

A1on

Најавени министрите од новата влада: Муцунски во МНР, Ристовски за спорт, Тошковски во МВР, Николовски за транспорт

A1on

Љутков: Очекувам гласање за новата влада во Собранието околу 20 или 22 јуни

A1on

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе ги соопшти имињата на новите министри и заменици

A1on