ВМРО-ДПМНЕ: Да не беше трагична, одлуката за ослободување на Јанева од притвор ќе беше смешна

Од:

Да ја најдеа торбата Луј Витон сигурно и неа ќе и ја вратеа сосе илјадниците евра, но нема потреба бидејќи не ја ни бараа, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на одлуката на Апелациониот суд за куќниот притвор на Катица Јанева.

„Да не беше трагична, одлуката за ослободување на Катица Јанева од притвор ќе беше смешна.

Нема подобар пример за функционирањето на Кацарска судството и Русковска обвинителството од начинот на кој што ја водат истрагата за случајот „Рекет“.

Од самиот старт првин негираа дека постои предмет, а Зоран Заев обвинуваше дека се било конструкција на еден суетен новинар и едно лице со поинаква сексуална определба.

Бидејќи пред фактите и боговите молчат, Зоран Заев мораше да се согласи неговата Русковска да отвори истрага, но до последен момент ја бранеше Катица Јанева. Додека некои беа во притвор Катица Јанева си беше на плажа и ги губеше телефоните. После тоа следуваа изјави дека немало инволвирани функционери, па под притисок на јавноста мораше Фрики да биде процесуирана, откако и таа претходно ги изгуби двата телефони.

Повеќе од јасно е дека сме сведоци на сценариото кога се реализираат спогодбите со инволвираните во аферата „Рекет“ само за да не ја откријат нивната врска со главата на октоподот Зоран Заев.

Ова не е правна држава. Ова мора да се смени и ќе се смени откако криминалот и корупцијата ќе бидат поразени на 12-ти април.“, се наведува во реакцијата на партијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Андоновска: Има докази дека власта уништила инсулин вреден еден ипол милион евра со валиден рок на траење

(ВИДЕО) Стоилковски: Дали е точно дека фирмите кон кои должи СДСМ молчат зошто добиваат закани и уцени од власта

(ВИДЕО) Костовски: Додека Спасовски уверува дека граѓаните се безбедни во реалноста децата се бодени со ножеви

(ВИДЕО) Стоилковски: Спасовски да го испита долгот на СДСМ кој изнесува 2,5 милиони денари

Татјана Ташкова

ВМРО-ДПМНЕ: Додека економијата тоне, здравството колабира, земјоделството умира, Заевци се богатат

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Андоновска: Дали на повидок е нов скандал со уништување на корисен инсулин во земјава?