ВМРО-ДПМНЕ бара собраниска седница за продолжување на енергетската кризна состојба

Од:

Со оглед на тоа дека на сила е Одлука на Владата за енергетска кризна состојба донесена на 09.11.2021 година со рок на траење од 30 дена, истата би требала да заврши на 08.12. 2021 година. Имено, повеќе од јасно е дека енергетската криза ќе трае подолго од 30 дена и дека ќе треба согласно закон да биде продолжена рече на прес конференција во Собранието пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски.

-Како Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ сметаме дека граѓаните не смеат да битат жртви на неизвесноста од тоа кои имаат мнозинство во Собранието на Република Македонија и затоа бараме да се закаже седница на Собранието на која ќе биде продолжена енергетската кризна состојба, а ние како пратеничка група со нашето присуство ќе помогнеме за обезбедување на кворум за истата. Најпрво, бараме да се предвидат 250 милиони евра за субвенционирање на електрична енергија на граѓаните и компаниите за да се спречи дополнителен ценовен шок и инфлација.
Како второ, бараме да се обезбедат пари за сите општини кои од почетокот до па се до крајот на енергетската криза се соочиле со раскинување на договорите од страна на снабдувачите односно да се покрие разликата меѓу првично склучениот договор и моменталната цена на електричната енергија. Овие средства да бидат обезбедени од Владата и на тој начин да се помогне компаниите и на граѓаните, вели Мисајловски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Митева: Советниците на СДСМ на сметка на Град Скопје трошеле пари за скапи порции по кафани

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Молкот на СДСМ и Калевска – Ванчева е потврда за инкасираните 55.000 евра

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Снежана Калевска Ванчева ја злоупотребила функцијата за да нејзиното адвокатско друштво земе 55.000 евра тендери?

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Власта е неспособна да се справи со КОВИД кризата, за еден ден над 2000 лица се позитивни

Ана Ололовска

Арсовски: Адвокатско друштво на Калеска-Ванчева од СДСМ земало 55.000 евра од државни институции за три и пол години

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Катерина Павлова-Николовска