Владата утре ќе ги предложи уставните измени до Собранието, откри Пендаровски

Од:

Претседателот Стево Пендаровски ја поздрави работата на Комисијата составена од експерти во Министерството за правда која, според него, во прилично кус временски рок изработи предлог иницијатива за уставни промени кои ги проследи до Владата.

– Имаше различни влијанија врз нејзиното работење и кога имате 25 члена во една комисија која дебатираше за вакво емотивно прашање. Работата на Комисијата беше да предложи текст на амандмани кој нема да отстапи од она што беше договорено во Собранието минатата година.

Ги знам предлог амандманите, го знам текстот на тие амандмани кои утре Владата ќе ги предложи до Собранието , јас имам свој претставник таму, професорот Александар Спасов. И мислам дека од прва до последна алинеја останавме во целост на она што Собранието побара од нас – посочи Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Сценариото на оската ДУИ – СДСМ и структури од поранешното раководство во ВМРО-ДПМНЕ нема да помине, уставни измени под бугарски диктат нема да има

Предраг Петровиќ

Радев: Уставните измени се европски, а не бугарски барања

Рот: Не е време за меѓусебни уцени, ЕУ има јасни очекувања

Катерина Ѓуровски

Ковачевски-Сарацин: Одлуката за уставните измени е одлука да се биде дел од ЕУ, Северна Македонија да продолжи по европскиот пат

Ковачевски: Пред нас е усогласување на ставот на политичките партии за уставните измени

Демократски сојуз: Криминално водство на државата не може да биде кредибилен фактор пред странците ,а уште помалку да ги штити националните и државните интереси