Владата: Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19

Од:

Владатa на денешната седница го усвои Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19 што важат за сите работни места и за сите луѓе на работното место, како што се работодавците, раководителите, работниците, договарачите, клиентите и посетителите.

Протоколот вклучува мерки кои се однесуваат на личната хигиена и заштитна опрема, препораки за респираторната хигиена и физичкото дистанцирање во работните простории, како и редуцирање на патувања поврзани со работата, како и посебна организација кога е неопходно да се спроведат.

Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19 опфаќа и препораки и мерки за редовно чистење и дезинфекција на работната средина, постојана комуникација, обука и едукација за ризици, како и постапки кога е потребно менаџирање на вработените кај кои се појавуваат симптоми што одговараат на КОВИД-19.

Би можело да ве интересира

ДИК: Граѓаните да излезат на избори, исполнети се сите услови за безбедно гласање

А1он

Во Скопје 1.793 активни случаи на Ковид-19

А1он

135 заразени од коронавирус, четири лица починале

А1он

ОЈО Скопје поднесе 13 казнени налози за непочитување на здравствени прописи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Втор ден избори: Денеска гласаат 1.657 затвореници

Искра Манојлоска

МВР: Изречени 169 казни за неносење заштитна маска

Ана Ололовска