Владата со апел до опозицијата поскоро да се донесат измените на Законот за заштита од заразни болести

Од:

Владата повторно апелираше до опозицијата за поскоро носење на измените и дополнувањата на Законот за заштита од заразни болести, имајќи ја предвид состојбата со ширењето на коронавирусот во земјата.

–Овде е многу важно да апелираме, Законот што е веќе во Собрание да биде донесен час поскоро затоа што се работи навистина за јавното здравје и затоа што им го должиме и на здравствените работници коишто се многу оптеретени сите овие месеци откако трае пандемијата, рече портпаролот Душко Арсовски на прес-конференција во Владата.

Во однос на мерките за намалување и превенција на ширењето на коронавирусот и прашањето кои закони ќе се менуваат и како ќе се третира тоа што работењето на угостителските објекти е регулирано со закон до полноќ односно до 1 часот, по полноќ, тој рече дека онаму каде што треба ќе се интервенира со измени на законите.

-Таму каде што има потреба од проширување на ингеренции на инспекциите и треба да се интервенира во Закон оди преку закони во Собрание, таму каде што Владата на некој начин има одврзани раце да интервенира како во случајот со вчерашните мерки тоа не е случај и затоа е тоа така направено. Имаше доста денеска прашања на таа тема, меѓутоа тоа е сосема јасно. Значи, таму каде што има потреба законски да се интервенира оди преку Собрание и тој процес оди таму, рече Арсовски.

Дополнително ќе информира во однос на работното време на угостителските објекти.

Би можело да ве интересира

Ангелов: Ситуацијата е под контрола, армијата и полицијата превентивно ќе ги обезбедуваат болниците

Жарко Настоски

Министерот за правда Маричиќ ќе ја претстaвува Владата на неделните координативни средби во Собранието

Жарко Настоски

Владата прогласи кризна состојба во земјата, армијата се вклучува во справувањето со Ковид-19

Жарко Настоски

Шахпаска: Изедначувањето на боледувањето поради Ковид-19 во јавниот и приватниот сектор е правично за сите вработени

Жарко Настоски

Владата ја почна постапката за прогласување кризна состојба во целата држава

Жарко Настоски

КСС бара да се врати одлуката за исплата на 100 проценти плата за заболените од Ковид

Жарко Настоски