Владата ја усвои информацијата за дигитално поврзување на Западен Балкан

Од:

Владата на Република Северна Македонија на денешната 110-та седница, одржана преку видео конференциска врска, ја разгледа и усвои Информацијата за извршени преговори за слободен проток на податоци и за интероперативен Западен Балкан за дигитална интеграција во регионот.

За таа цел, како што информираат од владината прес-служба, Владата ги прифатила и усогласените текстови на изјавите за слободен проток на податоци и за интероперабилност за да започнат заеднички активности и иницијативи кон зајакнување на регионална соработка со дигиталната интеграција на безбеден и сигурен начин.

Би можело да ве интересира

Матичните лекари ќе добијат по 30 денари од пациент доколку 70 отсто од нивните пациенти се вакцинираат

А1он

Финансиска поддршка за намалување на последиците од корона-кризата за производителите на јаболко, ориз, грозје и вино

А1он

Владата со потсетување: Пластичните ќеси од утре ќе чинат 15 денари

А1он

Заврши престојот во Македонија за уште 43 граѓани на Авганистан

А1он

Постигната начелна согласност за влез на Алтернатива во Владата, ќе следи нова средба за кадровски решенија

Ана Ололовска

Алтернатива начелно влегува во Влада, се договараат кадровски решенија

А1он