Владата има капацитет и политичка волја да се справува со криминалот и корупцијата, вели Спасовски

Од:

Оваа Влада навистина има капацитет и политичка волја да се справува со корупцијата и криминалот. Дали е тоа во високите ешалони или се работи генерално за сузбивањето на криминалитетот треба да продолжиме многу интензивно во таа битка, рече денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Тој, коментирајќи ги критиките од страна на опозицијата дека борбата против високата корупција се сведува само на функционери од поранешната власт, посочи дека без разлика дали се работи за поранешни или сегашни функционери, доколку некој се огреши пред Законот ќе одговара.

– Ако имаме повеќе луѓе кои учествувале во криминални активности во тие 11 години, во времето на режимот, тогаш и многу повеќе луѓе ќе носат одговорност. Тоа не значи дека кој било носител на функција и од актуелната власт доколку се огреши пред Законот, доколку не постапува врз основа на законските одредби, нема да биде земен на одговорност, рече Спасовски.

Тој додаде дека критиките ги доживува само како критики од страна на опозициска партија која сака да изнесува свои ставови во јавноста.

– Овие случаи кои се водат пред истражните органи, пред Обвинителството и Судот се случаи за кои мора и треба да има постапување, рече Спасовски осврнувајќи се на прашањето дека судот го прифатило обвинението на Антонио Милошоски.

Би можело да ве интересира

Владата го утврди текстот на Предлог-законот за Агенцијата за разузнавање

Владата ќе бира партнер за изградба на гасоводната мрежа меѓу две турски компании

Жарко Настоски

Мухамед Зеќири e нов генерален секретар на Владата

Катерина Павлова-Николовска

Министерот за правда Маричиќ ќе ја претстaвува Владата на неделните координативни средби во Собранието

Жарко Настоски

Владата прогласи кризна состојба во земјата, армијата се вклучува во справувањето со Ковид-19

Жарко Настоски

Владата ја почна постапката за прогласување кризна состојба во целата држава

Жарко Настоски