Влада: До крај на 2023 треба да завршат работите на автопатот Кичево – Охрид

Од:

Владата на денешната седница усвоила Информација со која се утврдува дека 31. 12. 2023 година е рокот за завршување на работите за изградба на автопатот, делница Кичево – Охрид.

-На денешната седница е разгледана и усвоена Информацијата врз основа на која Владата го прифати текстот на Анекс бр. 5 кон Договорот за изградба на автопат, делница Кичево – Охрид помеѓу Јавното претпријатие за државни патишта и Sinohydro Corporation Limited, според кој се утврдува рокот за завршување на работите на оваа делница на 31.12.2023 година, без никакви дополнителни финансиски импликации по Буџетот на Република Северна Македонија, се наведува во соопштението од владината прес-служба.

Би можело да ве интересира

На културно-уметничките настани во затворено се дозволува до 50% публика со две дози вакцина

А1он

Пожар во изборниот штаб на ДУИ во Кичево

Владата ја усвои информацијата за дигитално поврзување на Западен Балкан

Ана Ололовска

Ќе се бараат средства за пошумување на опожарените површини и набавка на возила за справување со пожари

А1он

Николовски: Владата ги усвои измените на шестте клучни закони за спроведување на процесот на дигитализација

А1он

Запленети 13.203 петарди во Охрид

А1он