ВИДЕО: Заменик министерот за здравство Муса однапред зема пари за да изврши операција

Од:

Истражувачката емисија „Fiks Fare“ објави вечерва коруптивна афера во која е вклучен и заменик министерот за здравство, Асим Муса, известува in7.tv.

Во објавената снимка, како што пренесе in7.tv новинарот на „Fiks Fare“ се состана со заменик министерот Муса за да изврши операција. По состанокот во Институтот за нефрологија во Струга, Муса и „пациентот“ го одредија денот на операцијата.

Во еден момент пациентот од Албанија му понуди аванс.

За операцијата, која требаше да се случи неколку дена по средбата, заменик министерот Муса доби 50 евра во готово.

Би можело да ве интересира

Министерството за здравство: Имаме слух за барањата на кофинансираните специјализанти и се бара механизам за подобрување на нивниот статус

Ана Ололовска

Кофинасираните специјализанти тврдат дека последната средба со Филипче ја имале пред четири месеци

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Филипче: Платите на специјалистите растат за 40, а на медицинските сестри за 23 отсто

Ана Ололовска

Во понеделник протест на приватните специјализанти, бараат повисоки плати

Ана Ололовска

Филипче: Воведовме три нови типови инсулин, кои се најнова генерација на лекови

Ана Ололовска

Во здравствените домови се вработуваат 134 млади доктори и медицински сестри од кои 50 во ЗД Скопје

Ана Ололовска