ВИДЕО: Во тетовско откриени 10 килограми марихуана

Од:

Полицијата вчера заплени 10 килограми марихуана во двор од напуштена куќа во с.Фалише. Дрогата била пронајдена во возило “БМВ 523“ со тетовски регистерски таблички сопственост на 25 годишен жител на селото.  Марихуаната била спакувана во осум полиетиленски пакувања и е предадена на вештачење.

Според полицијата дрогата е високо квалитетна која на западно европскиот наркопазар при продажба би достигнала цена од 50.000  евра.
Од страна на ЦСОСК – ОНТД  до надлежното Јавно Обвинителство по целосно расчистување и документирање на случајот ќе биде поднесена кривична пријава против А.Б. (25)  поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело-“неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори”, казниво по чл.215 став 1 од КЗ на РМ. Лицето  во моментов не е достапно на органите на прогон и по него сеуште се трага.

Би можело да ве интересира

Македонец ќе одговара за шверц на 250 килограми марихуана во Хрватска

Катерина Ѓуровски

OJO бара притвор за скопјанецот кој имаше „лабораторија“ за производство на марихуана и хашиш

(ВИДЕО) Претрес во Скопје, откриена лабораторија за производство на марихуана

Гевгеличанец си садел марихуана во двор – доби кривична и притвор

А1он

Истраги против дилери на марихуана во Тетово и Велес

(ВИДЕО) Во Србија: Пренесувал марихуана во возило на Брза помош

Горан Наумовски