(ВИДЕО) Васев: ВМРО-ДПМНЕ ја одведе и државата и својата партија во долгови, нема да добие мандат од граѓаните да управува со народните пари

Од:

„ВМРО-ДПМНЕ е партија со долг од 8 милиони евра, а Христијан Мицкоски е стечаен управник на најнедомаќинската и најрасипничката партија.

11 години ВМРО-ДПМНЕ, предводена од диригентот Никола Груевски и извршителот Мицкоски ја пустошеше државата, ги задолжи и ги крадеше граѓаните.

За време на режимот бруто надворешниот долг на државава се зголеми за над 5 милијарди евра, од 2,5 милијарди евра во 2006 година на 7,7 милијарди евра во првиот квартал од 2017 година“, рече Стефан Васев од СДСМ.

„Во истиот тој период, додека граѓаните и државата осиромашуваа, ВМРО-ДПМНЕ изгради луксузен дворец, симбол на нивниот криминал и корупција.

Сега истата таа партија има долг од 8 милиони евра од кој, според сопствено признание голем дел е направен токму за време на претходното раковдоство.

Замислете, што би се случило кога овие недомаќини и расипници, извршителот Мицкоски и Груевски повторно би се доближиле до државниот буџет?!

Колку нови милијарди евра би ја задолжиле државата за нивните криминални проекти?

Затоа граѓаните на 12 април нема да дозволат Груевски и Мицкоски повторно да ја задолжуваат и ограбуваат на државата.

На 12 април граѓаните гласно ќе порачаат: режим и криминал никогаш повеќе!“, изјави Стефан Васев од СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хари Локвенец: Мицкоски со неговиот ментор Груевски шират паника и се обидуваат да привлечат внимание

А1он

СДСМ: Придобивките од членството во НАТО се видливи, Северна Македонија веќе го користи системот за командување со инциденти

А1он

СДСМ: Сите се борат против коронавирусот само Мицкоски шири лаги од белиот дворец

Предраг Петровиќ

Николовски: Како членка на НАТО Алијансата нашата земја веќе го користи системот за командување со инциденти од следната генерација на НАТО

СДСМ: Исполнета е нашата стратешка цел, станавме 30. членка на НАТО, сојузници сме со најмоќните држави во светот, обезбедена е нашата иднина

(ВИДЕО) Кузеска: Не им успеваат лажните вести на ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните не им веруваат на нивните лаги

Ана Ололовска