(ВИДЕО) Српски Курир: Усташ беше лидер на демонстрантите во македонското Собрание

Од:

Припадник на фашистичкото усташко движење ХОС, беше еден од лидерите на демонстрантите кои што вчера ги нападнаа пратениците во македонското Собрание, пренесува српски Курир.

Хулиганот кој што носеше маица на ХОС (Хрватски одбранбени сили) со натпис „За дом спремни“ влета во парламентот со маскираните демонстранти, пишува Курир.

Во текстот на Курир стои дека на дел од снимките од инцидентот јасно може да се забележи членот на фашистичкото усташко движење како ги напаѓа пратениците.

ХОС е формирано на почетокот на војната во Хрватска од страна на екстремните националисти Добрислав Парага и Анте Параџик. Бројните припадници на ХОС за време на војните на Балканот во деведесетите години носеа црни униформи и усташки симболи од Втората светска војна, пишува Курир.

Би можело да ве интересира

Џафери за српска „Политика“: Докажавме дека Албанец на значајна позиција не е бауч

Ана Ололовска

Собраниска делегација учествува на 14-та сесија на Парламентарното собрание на Медитеранот во Атина

Ана Ололовска

Реакции во француски медиуми за распуштањето на Парламентот и предвремените избори

Ана Ололовска

Брнс го поздрави постигнатиот успех на досегашниот парламентарен состав

Ана Ололовска

Џафери: Фер и демократски избори ќе бидат прилог плус за старт за преговорите со ЕУ

Ана Ололовска

Грчките медиуми за распуштањето на Собранието

Ана Ололовска