(ВИДЕО) Трипуновски: Ковачевски и Николовски го уништија АД Водостопанство

Од:

Власта, Димитар Ковачевски и Љупчо Николовски ги уништуваат институциите во државата, oва денеска преку прес-конференција го истакна Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

-Трет месец по ред над 500 вработени од АД Водостопанство немаат земено плата и се без здравствено и пензиско осигурување. Додека Ковачевски и Николовски шетаат и трошат народни пари, над 500-тини семејства едвај преживуваат. Во време кога има двоцифрена инфлација, скапа струја и нафта, Ковачевски и Николовски оставаат 500 семејства без основна животна егзистенција. Помеѓу овие вработени има лица кои имаат потреба од медицинска помош и им е потребно здравствено осигурување, лица кои имаат кредити, а веќе доцнат со исплата на рати, и лица кои имаат деца кои што чекаат храна од своите родители. Дополнително, според информациите кои што ги добивам од голем број на вработени во претпријатието, претпријатието нема основни средства за работа, нема резервни делови и нафта кои се неопходни за непречено функционирање на истото, и ова е сериозен проблем. Состојбата во АД Водостопанство е алармантна и е потребно е веднаш да се реагира – вели Трипуновски.

Тој додава дека ова што го прават Ковачевски и Николовски на 500 вработени кои чесно и поштено ги заработиле платите е нечесно и нехумано.

-Наместо некој да сноси одговорност кога предупредував и алармирав пред една недела дека претпријатието трет месец нема исплатено пари, Ковачевски и Николовски продолжија со игнорантскиот однос. Ако има пари Ковачевски да дава за промоции, шетање, пиење скапи вина, и делење на тендери на фирми омилени на владата на СДС, тогаш да најде пари и за вработените во АД Водостопанство. Затоа барам веднаш да им се исплатат сите три плати на вработените во АД Водостопанство, и тоа без дополнителни изговори. Власта на СДС е неспособна, Ковачевски повеќе нема никаков легитимитет да раководи со владата, а Николовски со министерството за земјоделство. Затоа потребни се предвремени парламентарни избори час поскоро – рече Трипуновски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Петкова: Брутално насилство врз 10 месечно бебе во градинка во Гевгелија

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски и Димовски поради скандалот со Онишченко да си поднесат оставки веднаш

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Славјанка Петровска и нејзиното семејство се со регистрирано живеалиште во луксузната хациенда со базен

ВМРO-ДПМНЕ: СДС се претвори во партија – вазал на ДУИ

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Томовски: Жерновски зема плата од 1.000 евра месечно за градба на Клинички кој не се гради

ВМРО-ДПМНЕ: СДС е најбугарската партија во Македонија