(ВИДЕО) Тоновски: Вложуваме во инфраструктурата, реконструкција на булевар „11 октомври“ во Центар

Од:

„Успешната соработка на локалната и градската власт предводени од СДСМ и Коалицијата е само показател дека со заеднички инвестиции во современата инфраструктура и посветена работа, Општина Центар и Градот Скопје можат да бидат сигурно и безбедно место за живеење.

Започнавме со целосна реконструкција на улицата „11 Октомври”, тротоарите и велосипедските патеки по должина на целиот потег од крстосница со булеварот „Кочо Рацин“ до крстосница со улицата „Стив Наумов“. Дополнително на овој потег од 250 метри ќе биде обновено и булеварското зеленило и ќе бидат заменети постојните рабници“, рече Оливер Тоновски, советник во Советот на општина Центар.

„Вредноста на овој проект изнесува околу 27 милиони денари со вклучен ДДВ, а рокот за изведба е 30 дена.

Продолжуваме и понатаму со забрзана динамика да преземаме активности и иницијативи за добро уреден, ефикасен и безбеден сообраќај во Општина Центар“, изјави Оливер Тоновски, советник во Советот на општина Центар.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Oпштинските инспекциски служби отстраниja два нелегално изградени објекти во Центар

Ана Ололовска

Богдановиќ најави отворање нов „Парк на сеќавањето“

Ана Ололовска

Споменикот за Горан Стефановски ќе биде поставен во неговото Дебар Маало

Ана Ололовска

За една недела казнети 255 непрописно паркирани возила во Општина Центар

Ана Ололовска

Богдановиќ: Одвоени се над 13 милиони денари за ново уривање на дивоградби

Ана Ололовска

ВИДЕО: Започнува реконструкцијата на „Сквер Јадран“, ќе се постават нова опрема, јапонски цреши и смарт клупи

Ана Ололовска