(ВИДЕО) Таткото на Боки 13 прозборе за „Рекет“, торбата „Луј Витон“, седенките во кафеана со Русковска и Јанева

Од:

По година и половина од пресудата за „Рекет“, Миле Јовановски, татко на Бојан Јовановски-Боки 13 во интервју за „А1он“ првпат зборуваше за торбата „Луј Витон“, судските процеси, средбите на неговиот син со политичари. Во интервјуто, тој раскажува и за односите со поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, но зборува и за неговото познанство со шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

dobivaj vesti na viber

Миле Јовановски, зборува и за тоа од каде се најдени пари за отворање на „1ТВ“, но и како и зошто се затвори медиумот. Во интервјуто, посочува и какви закани добивал неговиот син Бојан, како и од кого доаѓале. Одговара и на прашања поврзани со средбите на Боки 13 со политичари и бизнисмени, а кажува и за моментите кога бил однесен во затвор. Јовановски говори и за „Меѓународен сојуз“, пресудата за претепувањето на свештеното лице, но и за односите на Боки 13 со Зоран Милески-Кичеец.

Прашан дали има докази за сите тврдења изнесени во интервјуто, Јовановски посочи дека стои зад се што кажал, а дел се докажувало со пораките од телефонот на неговиот син Бојан.

Интервјуто ќе биде емитувано на 3 јануари на „А1он“.

Би можело да ве интересира

Караници меѓу сестрата на Камчев, Боки 13 и адвокатот, судијата смируваше: „Тужи ме колку сакаш“

Кристијан Ландов

Сестрата на Камчев за позајмените пари: Планира да ми ги врати, досега не ме изиграл

Кристијан Ландов

Боки 13 го праќа „Рекет“ пред Стразбур: Не им се плашам, сите ќе одговараат за злосторничко здружување на извршната и правосудната власт

Врховен им ги потврди затворските казни на Катица Јанева и Бојан Јовановски за „Рекет“

Кристијан Ландов

Судењето за милионот одложено, сведоците не дојдоа, тужените бараа да се суди без нив

Ландов

Боки 13 остана пред судот, наместо на рочиште каде се бара да го врати милионот

Кристијан Ландов