(ВИДЕО) Тачи: Последните месеци кочница беа ДУИ со нападите кон различни функционери на СДСМ коишто се Албанци

Од:

Реалноста е ова – последните месеци кочница беа ДУИ со нападите кон различни функционери на СДСМ коишто се Албанци. Беше интересно, како ДУИ не успеа да креира една нова платформа, патриотска за овие избори, обвинувајќи ги високите функционери на СДСМ коишто се Албанци, рече Мендух Тачи, поранeшниот претседател на Демократската партија на Албанците.

Тие се виновни за се (ДУИ), назадувањето што го имаме во остварувањето на нашите права, целосно е неправно, јас тука не можам да молчам, зборувам коректно и праведно. Не е Мухамет Зекири виновник за ситуација, виновници се ДУИ, коишто се 17 години на власт, додаде Тачи.

„Второ: Зошто ДУИ сега ги попречуваа тие Албанци што се интегрирани во СДСМ? Треба да ги посетиме: ДУИ беше интегрирана партија која што отвори ограноци во Источна Македонија, со Македонци, со претседатели Македонски по Општинските ограноци итн. Сега ни најмалку не треба да се чуди со ова политика што СДСМ ја прави кај Албанците, и не треба да ги попречува. И ова е причината што јас велам дека е иста политика, и нема потреба Албанците коишто ја поддржуваат ова платформа и овој начин на интеграција, да имаат една партија како ДУИ или да гласаат за ДУИ. Искрено треба директно да гласаат за СДСМ. Каде се разликуваат, дајте ми еден пример од ДУИ и СДСМ, да има разлика?“, праша Тачи и објасни.

„Нема нешто погрдо да ги гледаш Груби и Ахмети како се гордеат и организираат конференции дека тие ја доближија Македонија до НАТО, тоа е најголемата лага којашто им се кажува на граѓаните. Најголема заслуга од нас што живееме во Македонија, и кој ја доближи Македонија до НАТО, е лидерот на СДСМ, премиерот Заев, коишто го направи историскиот договор со Грција, и процесот се деблокира“, заклучи Тачи.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Кузеска: Со изборот на Мизрахи за член на Извршниот комитет, Мицкоски ја потврди антиевропската матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Над 1.300 компании добија бескаматни кредити за справување со последиците од коронакризата

Ана Ололовска

СДСМ: Над 26 милиони евра завршија кај 309.000 граѓани кои добија платежни картички

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски е на страната на неправдата и криминалот, ВМРО-ДПМНЕ е симбол на режим, политички терор и реваншизам

А1он

(ВИДЕО) Кузеска: 309.000 граѓани добија платежни картички во вредност од 26.8 милиони евра

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Со именувањето на Ковачки, наместо демократизација Мицкоски спроведува милитаризација на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска