(ВИДЕО) Студенти од Загреб и Србија демолираа хотел во Охрид

Од:

Студенти од Загреб и Србија демолираа хотел во Охрид во кој престојуваа на петдневен студентски излет. Менаџерот на хотелот се огласи, како што пренесува 24сата.хр, и рече дека загрепските студенти биле агресивни.

– Разбираме дека се работи за млади луѓе, но мора да се преземат мерки – вели управителот на охридскиот хотел.

„Многу сме изненадени. Имаме големи групи студенти кои доаѓаат да се дружат овде. Никогаш досега немало проблем“, рече менаџерот на хотелот.

„Имаше студенти од Загреб и студенти од Србија. Но, студентите од Загреб беа агресивни. Сето тоа се случи минатата недела. Разбираме дека тоа се млади луѓе, но мора да се преземат мерки“, рече директорот на хотелот.

На видеото се гледа скршениот хотелски инвентар, скршени прозорци, пивски шишиња на покривот, тоалет кој изгледа како да е запален… Очигледно, студентите палеле факели во собите и ходниците.

Би можело да ве интересира

Костадиновска Стојчевска: Статусот на УНЕСКО останува, остануваат и препораките за негово зачувување

Влада: Зачуван е престижниот статус на Охридскиот Регион на листата на УНЕСКО

Во пожар уништена сендвичарница кај Градскиот пазар во Охрид

Втор ден гори депонијата Буково, непријатна миризба се чувствува во Охрид

Орце Костов

Бабовски: Пријавено труење со храна во детско одморалиште во Охрид

Орце Костов

Илија Спасески има воспаление на вените, Судот одби да му го врати пасошот за да се лекува во странство

Орце Костов