ВИДЕО: Стотина полицајци упаднаа на Вевчанскиот карневал, жителите ги дочекаа со пцовки

Од:

Стотина полициски службеници влегоа во Вевчани за да го растурат карневалот кој се одржуваше во општината. Меѓу полицијата имаше припадници и на Единицата за брзо распоредување. Граѓаните кои дојдоа да го следат карневалот, но и жителите, полицијата ја докчекаа со пцовки, исвриркување, карање, но и провокации.

Од МВР нема официјална информација зошто е постапено и каков е исходот од акцијата на полицијата. Полицијата реагирала за да се спречи групирање и непочитување на мерките за заштита од коронавирус.

 

Скандал и апсење во Вевчани !!!
(ЕБР го растури карневалот)

Posted by Shilo Magazine Шило Магазин on Wednesday, January 13, 2021

„К**от да ми го јадиш, дојди фати ме“, „Кај ојте бе еј?“, „Срамота е бе, тука ли ќе покажувате сила“, „Што к** бара ЕБР овде?“, се слушаше во центарот на Вевнчани.

Полицијата во Вевчани дојде со неколку комбиња. Неофицијално, уапсени се неколку лица кои учествувале на карневалот. Акцијата на полицијата се одвиваше со многу караници меѓу службениците и учесниците на карневалот.

Од организација на карневалот се откажа Општина Вевчани, но не и невладините организации и дел од жителите.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пронајдено оружје во Блаце

Ана Ололовска

Затворен угостителски објект во Гази Баба поради непочитување на работното време

Ана Ололовска

Од 50 на 97 се искачи бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Приведени 50 странски градежници, работеле непријавени кај Стара железничка

Ана Ололовска

Затворен угостителски објект во Гостиварско поради непочитување на работното време

Ана Ололовска

Приведени двајца скопјани, пронајдени шест мигранти во возило

Ана Ололовска