(ВИДЕО) Стоилковски: Половични решенија не се решение за загадениот воздух, туку се само популистичка мерка за замајување на граѓаните

Од:

СДСМ потроши три години без да преземе мерка за спречување на загадувањето. Зоран Заев најавуваше експресно почист воздух откако ќе ја преземе власта, и три години откако ја презема, ниту една мерка за спречување на загадувањето се нема спроведено, рече Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, на денешната прес-конференција.

Мерката за субвенционирање на инвертер уреди за греење е дискриминирачка. Како прво мерката е достапна само за жителите на неколку градови, а како второ истата е наменета само за определен број на граѓани од тие градови.

Мерката за инвертери нема реална примена. Практично не можно е со еден инвертер да се загрее цел стан од поголема квадратура од некои 70тина квадрати.

Дополнително мерката е крајно популистичка и е очигледен обид за добра бизнис зделка на поединци од власта. 10 милиони кои власта ги дава за субвенционирање ќе бидат профит за некој бизнисмен близок до власта, а граѓаните ќе ги имаат истите проблеми кои ги имаат и сега. Воздухот ќе биде загаден.

Половични решенија не се решение за загадениот воздух, туку се само популистичка мерка за замајување на граѓаните.

Ако по три години на власт, Заев и Анѓушев како мерка против загадувањето на воздухот предлагаат половично решение, кое нема за цел ефикасно решавање на загаденоста, туку само популистички да ќарат поен плус кај граѓаните, тогаш ни е јасно дека не им се пиоритет граѓаните, туку ситните политички поени.

Граѓаните не се ниско интелегентни за да им поверувааат на манипулациите на Заев и Анѓушев.

Доколку Заев и Анѓушев навистина сакаат да преземат мерки против загадувањето, ВМРО-ДПМНЕ со своите стручни тимови уште лани се понуди за помош, при што предложи и мерки кои што неопходно и треба да бидат применети.“, наведе Стоилковски.

Би можело да ве интересира

СДСМ: На ВМРО-ДПМНЕ и извршителот Мицкоски не им пречи уставното име, туку прогресот кон НАТО и ЕУ

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Собранието го заврши мандатот со кршење на Уставот со цел за спас на криминалите на Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Ви ветувам дека по 12 април ќе има одговорност за Законот за ЈО

А1он

Димовски: Немаше гласање по Бадентер за Законот за Совет на јавни обвинители, тој не е донесен

Габриела Димковиќ-Мишевска

Мицевски: Претседателот Пендаровски да не го потпише нелегално донесениот закон за ЈО

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на предлогот за разрешување на Мизрахи

Драган Поповски