(ВИДЕО) Стоилковски: Грозоморие во болниците на смртта на Филипче

Од:

Немам доволно зборови да го опишам грозоморието кое што владее во болниците на смртта на Венко Филипче и на Зоран Заев!
Фотографиите кои што од пред малку се споделени на социјалните мрежи го покажуваа дното на нечовечноста и нехуманоста во болниците на смртта. Во битолската болница, во иста просторија со четири кревети, на два од нив има мртви тела, на починати пациенти, додека на другите два се пациенти прикачени на инфузиска терапија – рече на прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум стоилковски.

Тој повика на оставки на мисистерот на здравство Венко Филипче и на премиерот Зоран Заев и формирање на експерстска влада.

„Инсистираме на темелна истрага за случајот во битолската болница, вакво нешто е недозволливо. Но, морам да потсетам дека неодамна предупредувавме за степенот на нехуманоста и воопшто делувањето вон здравствени протоколи во болниците на смртта на Филипче, тогаш кога беа објавени фотографиите за инфузиска терапија на пациенти во двор на болница. Сега инфузиска терапија се дава во соба со мртви човечки тела. Ова повеќе не смее да се повтори. Ова се фотографии за грозоморието во болниците на смртта се недостојни ни за здравството од третиот економски свет“ – рече Стоилковски.

Би можело да ве интересира

396 нови случаи на Ковид-19, починале петнаесет луѓе

Жарко Настоски

Епископот Партениј: Да не се прави „теологија“ од вакцинирањето, ова прашање не е во надлежност на црквата, туку на медицината

Жарко Настоски

36 нови пациенти во ковид центрите во Скопје во последните 24 часа

Филипче даваше изјава без да обезбеди услови за медиумите и спротивно на протоколот

Младите лекари и специјализанти: Ивермектинот е приказна за занимација на јавноста, а вакцинацијата е решение

Кристијан Ландов

477 новозаразени со коронавирусот, десет лица починале

Жарко Настоски