(ВИДЕО) Стоиљковиќ: Македонија има желба да ги отвори пошироко вратите во преговорите со Грција

Од:

Иван Стоиљковиќ, претседателот на Демократската партија на Србите кажа дека на средбата со коалиционите партии од власта биле разгледувани состојбите во земјава од првите шест месеци вклучително и локалните избори.

– Она што посебно е важно е желбата на Република Македонија да ги отвори пошироко вратите во преговорите со Грција и желбата на Владата на РМ и коалицијата тој процес ако може да го истера до крај.

– Она што во овој момент ја определува политичката сцена во Република Македонија, посебно од аспект на коалицијата, тоа е писмото, иницијативата која премиерот ја покажува во однос на поттикнување на дијалогот со Република Грција за изнаоѓање на конечно решение од една страна и конечно од друга страна актуелните состојби во регионот од аспект на кризата со која се соочува Грција, каде денеска има генерален штрајк во Грција и од тој аспект малку поповолната позиција.

Оваа средба веше добрар сигнал дека постои полно единство во коалицијата во однос на сите прашања, изјави Стоиљковиќ.

П.П.

Би можело да ве интересира

Апелирам Македонците од Албанија масовно да учествуваат во пописот, порача Мицкоски

А1он

Мицкоски: Преписката со Груевски не ме прави среќен, но нема да прифатам валкани сценарија за промена на Уставот

А1он

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ – то и пликото кои што им било дадено

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите, за да има повеќе пари за криминални тендери

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Го осуетивме планот на власта, нема уставни измени под бугарски диктат

ВМРО-ДПМНЕ: Фијаско на неколкугодишната кампања на СДС