(ВИДЕО) Станивуковиќ: Град Скопје и Општина Карпош реконструираат клучни сообраќајници во општината

Од:

„Во тековниот период се одвиваат интензивни градежни активности за реконструкција на клучните сообраќајници во општина Карпош.

Само на оваа локација целосно се реконструираат три значајни сообраќајници. Веќе привршува реконтсрукцијата на булеварот „Партизански одреди“ од мостот „Обединети нации“ до крстосницата со улица „Лондонска“, рече Владимир Станивуковиќ, советник во Совет на општина Карпош.

„Вчера започна реконструкцијата на улицата „Московска“ кадешто ќе се реконструира коловозот во вкупна должина од 690 метри и се очекува процесот да заврши за најмногу 20 дена.

Претходно,во рекорден период од 20 дена, целосно е реконструирана улицата „Љубљанска“ којашто е една од најфреквентните улици во овој дел на градот.

По реконструкцијата на коловозот, екипите на ЈП „Улици и патишта“ ги реконструираат и тротоарите по должината на улицата, а исто така, ќе се подигне и ново зеленило.

Градската власт предводена од СДСМ и градоначалникот Петре Шилегов и општинската власт предводена од СДСМ и градоначалникот Стефан Богоев остануваат целосно посветени на развој и унапредување на инфраструктурата во општина Карпош.

Градиме по план, низ конкретни примери покажуваме што значи вистинска грижа за нашиот град“, изјави Владимир Станивуковиќ, советник во Совет на општина Карпош.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Седум факти за незаконскиот долг на ВМРО-ДПМНЕ од 400.000 евра, Мицкоски е ист како Груевски

Ана Ололовска

СДСМ: Парите назад кај граѓаните е реален концепт, само со Мој ДДВ се враќаат 3 милиони евра

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Амандманите од ВМРО-ДПМНЕ се нечесна и недржавничка порака, а од ДУИ сериозна причина за размислувања во СДСМ

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Китев: Со противењето на Законот за одбрана, ВМРО-ДПМНЕ повторно покажува дека е против НАТО

Ана Ололовска

СДСМ: И Сиљановска го впери прстот кон Јанушев, Мицкоски да го повика на одговорност за незаконскиот долг од 400.000 евра

Ана Ололовска

Разногласие меѓу СДСМ и ДУИ, илјадници амандмани за блокада на измените Изборниот законик

Ана Ололовска