ВИДЕО: Скопје за Илинден празно како да е полициски час

Од:

Скопје за време на продолжениот викенд по повод празникот Илинден наликува како во деновите кога беше воведен полициски час поради коронавирусот. Улиците се буквално празни, поминува само по некој автомобил, а топлото време дополнително придонесува да нема луѓе по улиците.

На социјалните мрежи се вртат коментари дека „конечно Скопје сега е чисто, а во Охрид е валкано“, а има и коментари од малиот број луѓе што останаа дома за време на празникот дека можат да уживаат во тишината на градот.

Скопје се испразни, но затоа се наполнија туристичките места, особено Охрид, Струга и преспанскиот крај, но не изостануваат ниту гостите по планинските места како Пелистер и Попова Шапка.

Годинава Илинден, меѓудругото, можеби најмногу ќе се памти по лошата слика што ја оставија домашните туристи, особено во Охрид. Гужви по плажите, непочитување на мерките за заштита од коронавирусот, расфрлано ѓубре по плажите и по улиците, уринирање во езерото е само дел од сликата во Охрид викендов, град кој буквално колабираше со оглед на бројот на гости и нивното непристојно однесување.

Би можело да ве интересира

Во Скопје 567 активни случаи на Ковид-19, најмногу во Аеродром и Центар

А1он

Во Скопје 526 заразени, нема град во Македонија без активни случаи на Ковид-19

А1он

Користете ги алтернативните рути за влез во Скопје додека се реконструира булеварот „Александар Македонски“

Ана Ололовска

Во Скопје 571 активен случај на Ковид-19, Ресен единствен град без заразени во моментов

А1он

Шилегов се сретна со директорите на средните училишта околу почетокот на школската година

А1он

Изградени 16 километри пешачки и велосипедски патеки во општина Илинден

Ана Ололовска