(ВИДЕО) Ристова: Ги намаливме цените на над 500 прехранбени производи, СДСМ го штити стандардот на народот

Од:

Со конкретни мерки и политики СДСМ го штити стандардот на граѓаните. Цените на над 500 прехранбени производи, во 25 категории се веќе намалени. Поевтинуваат лебот, млекото, јајцата, брашното, месото, оризот, сирењето, кашкавалот и многу други прехранбени производи. Воведена е „гарантирана цена” со што за стотици најкористени производи цената се намалува за 10% во однос на цената по којашто се продавале на 1 август, изјави на прес-конференција, Лолита Ристова, пратеничка на СДСМ.

– Кај дел од производите кај кои што е забележано енормно зголемување ќе има намалување на цените од 30% до 40%. Согласно најавите, очекувано е понатаму и намалување на цените на пијалаците. Неколку наши домашни производители доброволно се вклучуваат во поддршка на мерката за „гарантирана цена“ со намалување на цените од минимум 10%. Со оваа мерка обезбедуваме пристап до поповолни цени на прехранбените производи кои им се најпотребни на граѓаните. Ова е конкретна мерка во насока да се заштити стандардот на граѓаните и има широк опфат. Дополнително ќе влијае и на намалување на инфлацијата. СДСМ е на страната на граѓаните и останува посветена во заштита на животниот стандард – рече Ристова.

Би можело да ве интересира

СДСМ оддаде почит кон една од најзначајните личности на македонската и словенска писменост Свети Климент Охридски

(ВИДЕО) Лазаревска: СДСМ го штити и унапредува македонскиот јазик

Горан Наумовски

СДСМ: Мицкоски да не молчи за средбата со Палевски, прикривање докази е кривично дело

Горан Наумовски

СДСМ: Изопачена потреба за политизација на жртви, нема грам човечност кај ДПМНЕ и Мицкоски

Костовски: СДСМ повикува партии, невладини организации и активисти да се приклучат кон Европскиот фронт

Започна иницијативата за формирање на Европскиот фронт, велат од СДСМ