(ВИДЕО) Протестите продолжуваат, оставка од Груевски и ослободување на притворените

Од:

Ослободување на притворените лица и оставка на премиерот Никола Груевски побараа демонстрантите и на денешниот протест кој започна во 18 часот.

И денеска зградата на Илинденска ја обезбедуваа полицајци и на демонстрантите не им дозволија да протестираат на улицата непосредно пред објектот на владата.

Маршот започна од пред владата и преку мостот Гоце Делчев демонстрантите се упатија пред судот.

„Нашите другари кои се решија да го дигнат гласот против сите неправди и тиранијата, како за награда се зад решетки сместени. Тоа се практично политички затвореници и нема да се повлечеме додека не се ослободат“, порачаа демонстрантите.

Протестот заврши пред собранието а демонстрантите најавија дека ќе се протестира и утре со почеток 18 часот.

Б.С.

Би можело да ве интересира

Железарци ги засилуваат протестите до надлежните: Запрете го возачкото дивеење на „Коце Металец“

Жарко Настоски

Утре ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје поради протест против образовните реформи

Жарко Настоски

ВИДЕО: Грци протестираа против вакцините и задолжителната вакцинација, за првпат нападнати новинари

Жарко Настоски

Поречани блокираа накај Драчево, бараат конечно да се пушти пат од Македонски Брод до Скопје

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ пак протестира пред МНР, бара власта да соопшти за што преговара со Бугарија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Расист се заби со џип во група црни демонстранти, возел 150 километри на час

Жарко Настоски

Leave a Comment

nineteen − 3 =