ВИДЕО: Пропаѓа улицата кај МНР, полицијата го обезбедува просторот

Од:

Пропадна пешачката патека пред Министерството за надворешни работи во центарот на Скопје. По дождовите кои траеја во текот на целиот ден, се отвори дупка пред министерската зграда. Булеварот „Филип Втори Македонски“ со часови се затворен за сообраќај, поради страв дека дупката може да се прошири и да пропадне асфалтот.

Полицијата го обезбедува просторот, а пак Град Скопје веќе ја испумпа водата која беше насобрана во дупката.

Неофицијално, можна причина за отворањето и за пропаѓањето на патеката е свлечиште во близина на „Железниот мост“ кој се наоѓа непосредно до Министерството за надворешни работи. Втората можна причина е пукнатини на канал кој поминува низ местото каде се појави дупката.

Засега од Град Скопје, под чии ингеренции е булеварот, нема информации за тоа дали дупката може да се прошири и да опфати дел од патот.

Полицијата ќе остане да го обезбедува просторот се додека не се пронајде причината и не се санира дупката.

Би можело да ве интересира

Посебен режим на сообраќај во Скопје поради протест

Ана Ололовска

Бандити ограбиле обложувалница во Ченто, пукале, направиле сообраќајка и избегале

Жарко Настоски

„Колата ја продадов во Тетово“: скопјанец по СМС известил рентакар-фирма дека нема да го врати изнајменото „Ауди“

Жарко Настоски

Крадец од Свети Николе за само половина час ограбил жена, провалил во амфитеатарот на Земјоделски факултет и бил фатен

Жарко Настоски

Непознат перверзник пробал да нападне 18-годишна скопјанка во Центар

Жарко Настоски

Изгласан новиот ДУП за градската четврт кај Дом на градежници во скопската општина Центар

Жарко Настоски