(ВИДЕО) Полицајци при апсење легнаа врз момче, кое врескаше и се жалеше на болки

Од:

При акцијата на полицијата пред законодавниот дом, меѓу уапсените демонстранти беше и момче кое се жалеше на силни болки. Момчето на полицајците им велеше дека не може убаво да се движи. Додека тое едвај зборуваше, двајца полицајци легнаа врз момчето и го притискаа за рацете, а со нозете му притискаа врз грбот за да го легнат. Дел од полицајците на новинарските екипи не им дозволија да го снимат овојнемил настан. Дури и кога момчето не даваше отпор, двајца припадници на специјалните сили газеа врз него и не му дозволуваа да стане.

dobivaj vesti na viber

Полициските сили интервенираа откако повеќе од половина час беа мавани со камења, шишиња, тврди предмети.

Би можело да ве интересира

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на дневен ред на седница на Собранието

Две нови пресуди за инцидентите пред Собранието: Една година затвор за фрлањето молотов коктел кон полицијата, условна за подготовка

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Џафери се налути и се закани дека ќе го распушти Собранието бидејќи немаше кворум: Ова не може да се толерира

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Четири месеци затвор за пиштолџијата што впери пиштол во демонстрантите, па пукаше кај Скендербег

Кристијан Ландов

Ристески: Ни мртов нема да гласам за ова, да ви се мочам во предавничкиот договор

Во Собрание спречена тепачка меѓу Апасиев од Левица и Костовски од СДСМ